Otwórz z...

Jeśli klikamy podwójnie na plik o określonym rozszerzeniu Np. *.txt, *.bmp, *.gif. system Windows automatycznie uruchamia domyślny program potrzebny do otworzenia danego pliku. Ma to swoje zalety ale też i wady.

Niezaprzeczalną zaletą jest to, że system nie zadaje więcej pytań i sam niejako wie jakiego programu użyć. Jest to dość wygodne dla tych co dopiero zaczynają przygodę z komputerem.

Wadą jest to, że chcąc obejrzeć dany dokument za pomocą innego programu musimy użyć ukrytej funkcji w Windows. Należy wtedy wcisnąć i przytrzymać klawisz "Shift" a na dany dokument kliknąć prawym przyciskiem myszki. Otworzy się w tedy takie oto menu:

Po wybraniu opcji pojawi się następne okienko , z którego to dopiero można wybrać inny niż standardowy program.

Jak widać jest to dość skomplikowane i uciążliwe.

W tej sztuczce pokażę co należy zrobić aby menu z opcją "Otwórz z..." pojawiało się bez potrzeby naciskania klawisza "Shift".

Klikamy na potem na . W otwartym oknie wpisujemy

Potwierdzamy wpis klikając na

Uruchamia się edytor rejestru dzięki któremu w odpowiedni sposób zmodyfikujemy Rejestr

Przed modyfikacją Rejestru Windows należy zrobić jego kopię zapasową.

 

W jego oknie klikamy na znak i otwieramy klucze:

, , , i zaznaczamy kliknięciem klucz . W prawym oknie edytora pojawia się

 

Klikamy podwójnie lewym przyciskiem myszki na ikonę . W nowo otwartym okienku

podświetlony na niebiesko napis klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy "Kopiuj" Następnie zamykamy okno poleceniem "Anuluj".

Teraz powracamy na sam początek drzewa katalogu rejestru aż do pozycji

i zaznaczamy klucz na niebiesko klikając lewym przyciskiem myszki. Następnie ten sam folder klikamy prawym przyciskiem myszki i z "Menu" wybieramy oraz .  Gałąź rozwinie się i zobaczymy

 

W miejsce "Nowy klucz#1" wpisujemy "Shell" i potwierdzamy klawiszem "ENTER". Klikamy prawym przyciskiem na i klikając na oraz tworzymy następny podklucz. Nazywamy go . Następnie znowu tworzymy następny podklucz o nazwie . Całość wygląda tak:

 

.

W prawym oknie edytora rejestru klikamy podwójnie na . W oknie, które się otworzy klikamy prawym przyciskiem myszki i z "Menu" wybieramy "Wklej". Zostanie dzięki temu wklejony wcześniej przez nas skopiowany wpis. Klikamy na O.K i zamykamy edytora rejestru za pomocą . Od tej chwili klikając na dokument prawym przyciskiem myszki ujrzymy takie oto okno a w nim na samej górze to co stworzyliśmy.

Tu kupisz tanio legalny system


Jesteś na stronie Główna - Windows 98 - Sztuczki - Otwórz z ...