Dyskietka startowa - tworzenie

Dyskietka startowa (dyskietka rozruchowa) ma za zadanie uruchomienie komputera w sytuacji gdy nie można wystartować go z dysku twardego. Przyczyny tego mogą być różne. Brak systemu operacyjnego na dysku twardym, uszkodzenie plików sektora startowego dysku, brak tych plików (nieopatrznie wykasowane). W tych krytycznych sytuacjach musimy mieć pod ręką dysk startowy. Postaram się przedstawić krok po kroku jak go utworzyć.

Niezbędną rzeczą potrzebną nam do utworzenia dysku rozruchowego jest zwykła dyskietka 3,5". Musi ona być przed użyciem sformatowana. (formatowanie).

Jeśli nie mamy problemu z odpaleniem komputera z dysku twardego utworzenie dyskietki startowej będzie bardzo proste.

 

W tym celu klikamy na dyskietka startowa - rys1 następnie przechodzimy na dyskietka startowa - rys2 i klikamy dyskietka startowa - rys3.

 

Otwiera się okno panelu sterowania. Tu klikamy na dyskietka startowa - rys4. Otwiera się nowe okno z którego wybieramy zakładkę

dyskietka startowa - rys5, a następnie na przycisk dyskietka startowa - rys6.
  Kreator przygotowuje pliki
 dyskietka startowa - rys7.

Po kilku sekundach wyświetli się okno komunikat

dyskietka startowa - rys8

Wkładamy płytę instalacyjną do stacji CD-ROM i klikamy na dyskietka startowa - rys9.

Rozpoczyna się proces tworzenia dyskietki startowej. O jego postępie informuje nas pasek.

dyskietka startowa - rys10

Gdy pasek dojdzie do 100% tworzenie dyskietki zostanie zakończone. Dyskietkę należy jeszcze sprawdzić. W tym celu wkładamy ją do stacji roboczej i restartujemy komputer. Przy starcie komputera przytrzymujemy klawisz "Delete" w celu konfiguracji BIOS-U. Gdy mamy to już zrobione restartujemy ponownie komputer. Teraz uważnie obserwujemy ekran monitora czy nie pojawiają się komunikaty o błędach. Jeśli takowych nie ma dyskietka nadaje się do użycia.

W przypadku użycia dyskietki startowej w celu rozruchu komputera i instalacji sytemu może się zdarzyć, że pojawi się błąd o braku pamięci. Jest to spowodowane instalacją sterowników napędów CD-ROM. Należy wtedy w pliku CONFIG.SYS oznaczyć niektóre sterowniki komentarzem (rem) aby nie zostały uwzględnione przy starcie komputera. Dokonujemy tego poprzez otwarcie pliku CONFIG.SYS w dowolnym edytorze tekstowym i edycji niektórych linijek. Następnie zapisujemy plik.

dyskietka startowa - rys11